جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
یک فارغ التحصیل رشته فرش دانشگاه هنر؛ نگاه حمایتی دولت به پایان نامه ها ضامن خود کفایی اقتصادی
سه شنبه 29 آبان 1397

ماریه ملا گفت : در راستای بهره بردن از پایان نامه هایی که نتیجه قابل توجه ای برای بارو کردن اقتصاد کشور دارند ، باید تحقیقات علمی _ عملی بیشتری به منظور کاربردی کردن آن انجام پذیرد . که این امر مستلزم حمایت سرمایه گذاری بخش های دولتی ، خصوصی از این نوع تحقیقات است.
به گزارش ایسنای دانشگاه هنر، یکی از فارغ التحصیلان رشته فرش دانشگاه هنر توانسته از گیاه بومی نیل برای تولید رنگزای طبیعی بهره ببرد و بررسی های خود را در پایان نامه خود آورده است. این فارغ التحصیل دانشگاه هنر به دنبال اقتصادی کردن طرح خود است.
ماریه ملا فارغ التحصیل کارشناسی رشته فرش از دانشگاه هنردر گفت و گو با خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر، درباره گیاه نیل و استفاده از این گیاه در صنعت رنگ، گفت: رنگ آبی یکی از مهم ترین رنگ‌ها و قابل توجه فرهنگ‌ها و کشورها در طول تاریخ به شمار می رود و در فرهنگ های متفاوت، مفاهیم گونگونی داشته است. این رنگ با تنالیته‌های گوناگون کاربرد بسیاری در فرش دستباف دارد از جمله منابعی که در میان گیاهان برای استخراج این رنگ از آن استفاده می شود عبارتند از گیاه نیل و گونه‌های متنوع آن و گیاه وسمه، فرآیند رسیدن به رنگ آبی از این گیاهان و اینکه در ابتدا بشر چگونه توانسته به این دانش برسد، امری پیچیده و نا آشنا است، که از حوصله بحث خارج است.
وی بیان کرد: در عصر حاضر به دلیل روند رو به رشد آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از پساب‌ های گوناگون صنعتی و بیماری های ناشی از آن ها که جهان امروز را تهدید می کنند، دانش بشر به سمتی پیش می رود تا جهانی پاک و سبز بسازد و از علومی استقبال و حمایت می کند که این هدف را دنبال می کنند.
دانشجو رشته فرش دانشگاه هنر یاد آوری کرد: هدف من از انتخاب این موضوع برای پایان نامه این بود که رنگ زاهای گیاهی در تولید فرش دستباف به ویژه رنگزای گیاهی نیل بررسی مجدد کنم.
ملا اظهار کرد: عوامل بسیاری در عدم استفاده از رنگ زای نیل طبیعی در تولید فرش دستباف از جمله قیمت بسیار بالای رنگ زای نیل طبیعی، وارداتی بودن این محصول، وابسته بودن قیمت آن به عوامل خارجی از جمله ارز، راحتی استفاده از نیل شیمیایی و ...با توجه به اینکه در برخی استان های جنوبی از جمله استان کرمان کشت می شود، در حال حاضر دخیل هستند.
وی گفت: از گیاه بومی نیل برای تولید رنگزای طبیعی بهره برد ، اگر با این دیدگاه حمایتی از این ماده رنگزای طبیعی که کشور مستعد رشد آن است حرکت کنیم کشور خود کفا و در نتیجه عوامل خارجی که در افزایش قیمت رنگزای طبیعی نیل دخیل هستند حذف می شود و هزینه و قیمت آن کاهش پیدا می کند.
دانشجو رشته فرش دانشگاه هنر بیان کرد: مطلوب ترین حالت برای هر طرح تحقیقاتی استفاده از نتایج حاصل از آن در راستای تعالی جامعه است . اگر نیازهای جامعه به خوبی شناسایی شود، اینگونه طرح ها می توانند کمک عمده‌ای به بخش های مختلف کشور از جمله بخش اقتصادی کشور نمایند. از این رو در راستای اقتصادی کردن طرح مورد بحث، باید تحقیقات علمی – عملی بیشتری به منظور کاربردی کردن آن انجام پذیرد . که این امر مستلزم حمایت سرمایه گذران بخش های دولتی ، خصوصی از این نوع تحقیقات است.
او در ادامه افزود: فرش ایرانی، به دلیل رعایت فاکتورها و عواملی از جمله ؛ استفاده از رنگ های مرغوب گیاهی و طبیعی، استفاده از مواد و متریال مرغوب و با کیفیت ، طرح های اصیل با پشتوانه فرهنگی و ....موفق به کسب هویت و برند ایرانی در بازارهای جهانی شده است . از این رو به منظور حفظ بازار و ارزش برند و جلوگیری از کاهش سهم بازار و تاثیر منفی آن بر متغییرهای اقتصادی باید این عوامل به بهترین شکل و با چشم انداز ارتقاء و پیشرفت همچنان حفظ شوند.
ملا تاکید کرد: تولید و استفاده از رنگزاهای گیاهی در کشور از جمله نیل علاوه بر ایجاد اشتغال ، به حفظ و ارتقاء جایگاه فرش دستباف ایرانی در بازار جهانی کمک می کند. حفظ هویت و برند فرش ایرانی نقش قابل توجهی در ایجاد فرصت های شغلی و در آمد های ارزی دارد .به علاوه امروز استفاده از رنگزاهای گیاهی در منسوجات ، پارچه های خاص و به ویژه لباس نوزاد ، موضوع تحقیقات بسیار مهمی است . در نتیجه توجه به تولید رنگزاهای گیاهی بومی می تواند در موضوعات گسترده ای مورد مطالعه و استفاده قرار گیرد.
انتهای پیام