جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
استاد گروه فرش دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنر: دانش آموخته های صنعت فرش دستباف باید حمایت جدی شوند
دوشنبه 17 دی 1397

احمدی گفت : حمایت از دانش آموخته های حوزه فرش و آموزش های لازم در مراکز کار آفرینی برای دانشجویان این مسیر و به کارگیری آنها توسط تولید کننده های مطرح جهت کشف و رصد بازار های جهانی موجب رونق صنعت فرش دستباف می شود.

دکتر زهرا احمدی عضو هیات علمی و استاد گروه فرش دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنر در گفت و گو با خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر درباره وضعیت آموزش در رشته فرش اظهار کرد: رشته فرش دستباف در حال حاضر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی در حال آموزش هست ، در دانشگاه هنر نیز دانشجویان در سه گرایش رنگرزی، بافت و مرمت و طراحی آموزش می بینند، البته برخی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد هم این رشته (فرش) را به صورت گرایشی به دانشجویان آموزش می دهند. اما در دانشگاه هنر (مقطع) ارشد فقط در گرایش پژوهش تدریس می شود.
وی در ادامه سخنانش افزود: به هر حال با توجه به اینکه دولت به توسعه صادرات غیر نفتی ، بحث اشتغالزایی و احیا هویت و فرهنگ و تاریخ ایرانی اهمیت می دهد ، در راستای سیاست های مذکور توجه زیادی به صنعت فرش نیز دارد . زیرا فرش دستباف یک محصول هنری فرهنگی استراتژیک هست هم باید رسالتمان را در حوزه آموزش در راستای باروری این حوزه مهم و ارز آور در قالب آموزش های مناسب و به روز بیشتر انجام بدهیم .
استاد گروه فرش دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنر بیان کرد: امروزه توجه اطرافیان به ویژه دانشجویان برای انتخاب رشته فرش در دانشگاه ها خیلی زیاد شده است اما این حوزه و زیر ساخت های آموزشی رشته فرش هنوز جای کار دارد باید با برنامه ریزی دقیق تر از سالیان گذشته، زمینه های مناسب را برای علاقمندان به تدریس در این حوزه فراهم شود.
استاد گروه فرش دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنر تصریح کرد: تدریس دروس کارگاهی با کیفیت همراه با آموزش های عملی باعث می شود دانشجویان تخصص کافی را در دوران تحصیلی در مقطع کارشناسی فرا بگیرند و با ورود به بازار کار و بکار بردن خلاقیت و فکر نو بازار فرش ایران را در دنیا متحول و مطرح کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه هنر گفت: متاسفانه به خاطر کم شدن جمعیت روستایی مهاجرت روستاییان به شهرها، آموزش سینه سینه صنعت فرش دستباف از پدر و مادر به فرزندان کم شده است ، از طرفی هم نوع آموزش ها در این حوزه عوض . مدرن شده است .بخاطر همین یکی از اهداف تاسیس رشته های هنری (فرش) در دانشگاه های کشور، حفظ میراث فرهنگی هست که بتوانیم این گنجینه را حفظ کنیم و به دانشجویان و علاقمندان رشته فرش آموزش داده شود.
احمدی در ادامه افزود: با توجه به کمبود بافنده ، متکی بودن به واردات مواد اولیه در صنعت تولید فرش دستباف ، اگر دولت نتواند برنامه ریزی دقیقی در این خصوص داشته باشد، شاید در این صنعت با چالش جدی مواجه شویم .
او یادآوری کرد: حمایت از دانش آموخته های حوزه فرش و آموزش های لازم در مراکز کار آفرینی برای دانشجویان این مسیر و به کارگیری آنها توسط تولید کننده های مطرح جهت کشف و رصد بازار های جهانی موجب رونق صنعت فرش دستباف می شود.
استاد گروه فرش دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنربیان کرد: دولت در راستای بهبود صنعت فرش دستباف وام و تسهیلات مناسبی را در اختیار افراد واجد شرایط قرار می دهد.البته دانشجویان مطرح در این حوزه اگر علاقمندبه ورود و فعالیت در حوزه فرش باشند مورد حمایت دولت قرار می گیرند.
انتهای پیام