جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر برگزار شد؛ اردوی یک روزه قم و کاشان برای دانشجویان فرش
سه شنبه 18 دی 1397

معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر با همکاری دانشکده هنرهای کاربردی گروه فرش دانشگاه هنر و در راستای چهاردهمین دوره طرح ملی " ایران مرز پرگهر" اردویی یک روزه را برگزار کرد و دانشجویان رشته فرش این دانشکده ضمن بازدید از کارخانه رنگ رزی، قالیشویی، کارگاه قالی بافی خانگی غیر متمرکز در شهر مقدس قم، در شهر کاشان نیز از اماکن فرهنگی و خانه های تاریخی بازدید کردند.
به گزارش خبرنگار دفتر ایسنای دانشگاه هنر، دانشجویان دختر رشته فرش دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر در یک اردوی دانشجویی از مراحل مختلف کارخانه رنگ رزی و مراحل مختلف تولید و رنگ کردن الیاف های مخصوص فرش بازدید کردند.


در این بازدید، دانشجویان با دستگاه های مختلف رنگ رزی و مواد شیمیایی به کار رفته در آنها و همچنین مواد طبیعی از نزدیک آشنا شدند و مراحل شستشوی کرک را برای آماده سازی مراحل رنگ رزی ضمن توضیحات کارشناس از نزدیک ملاحظه کردند. دانشجویان با یادداشت برداری از این توضیحات، سئوالات خود را از کارشناس مربوطه پرسیدند.
بعد از بازدید از کارخانه رنگ رزی، دانشجویان به یکی از قالیشویی های فرش دست بافت رفتند و از مراحل مختلف شستشوی فرش از ابتدا تا مراحل خشک کردن، پراخت، مرمت و... بازدید کردند.
دانشجویان رشته فرش دانشگاه هنر در بازدید از کارگاه قالی بافی خانگی از نزدیک با روش های فرش بافی ضمن توضیحات کارشناس آشنا شدند.
در این بازدید دکتر زهرا احمدی از اساتید رشته فرش دانشگاه هنر همراه دانشجویان بود.
بعد از اتمام بازدید از کارخانه رنگ رزی، قالیشویی و کارگاه قالی باقی دانشجویان به در سفری کوتاه به شهر کاشان از مراکز تاریخی آن بازدید کردند.


در این بازدید که حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید دانشجویان از خانه های تاریخی طباطبایی ها، بروجردی ها بازدید کردند.
معماری این خانه های تاریخی از جمله مواردی بود که توجه دانشجویان را به خود جلب کرد.در این بازدید فرهنگی که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر صورت گرفت، دانشجویان ضمن آشنایی با شیوه معماری در دوره قاجار، اثار هنری که در این خانه های فرهنگی وجود داشت را دیدند.
الهام زایجانی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر گفت: جهاد دانشگاهی هنر در راستای چهاردهمین دوره طرح ملی " ایران مرز پرگهر" اردوهای مختلفی را با هماهنگی با دانشگاه هنر برگزار می کند و سعی می شود در این اردوها دانشجویان رشته های مختلف متناسب با رشته خود اردوهایی آموزشی،تخصصی و فرهنگی را داشته باشند و در ادامه آن در یک فعالیت فرهنگی از مراکز فرهنگی استان های مختلف بازدید کنند.


انتهای پیام