جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
خواهش و فرسایش در برج های آ. اس .پ؛عنوان نمایشگاه ١٦ اثر نقاشی از مازیار قنبری
یکشنبه 12 اسفند 1397

خواهش و فرسایش ،عنوان نمایشگاه ١٦ اثر نقاشی از مازیار قنبری است که در کافه کتاب گالری آرت کیوب برج های آ. اس. پ ، برپا شده و تا تاریخ 24 اسفندماه جاری پدیرای هنرمندان و علاقمندان است.
به گزارش ایسنای دانشگاه هنر، در بدو ورود به نمایشگاه آثار نقاشی مازیار قنبری به مطلبی تحت عنوان خواهش و فرسایش بر روی بنر تبلیغات این نمایشگاه برمی خوریم که اینجا به چگونگی و مفهوم آن می پردازیم.
از بعد و تعریف هنری، خواهش و فرسایش فرایندی است که هر روز در زندگی و محیط پیرامون ما اتفاق می افتد، در واقع آن قدر اتفاق افتاده که ما توجه خود را نسبت به آن از دست داده ایم، خواهش همان نیرویی است که ما را به انتخاب،کار و در نهایت رسیدن به خواسته ها تشویق می کند و فرسایش اصطکاکی است که ما باید در راستای دست یافتن به خواهش هایمان متحمل شویم.
در مواجهه با آثار این نمایشگاه، به وضوح می توان دریافت که مازیار قنبری با کارهایش به این خواهش ها و فرسایش ها پرداخته است، خواهش انسان برای داشتن بیشتر و فرسایشش در کنار همان چیزهایی که روزی خواسته بود.
علیرضا حمیدین، کیوریتور و مدیر کافه کتاب گالری آرتکیوب به خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر در توصیف آثار این نمایشگاه گفت: فیگورهای مازیار را شاید بتوان تداعی گر فرسایشی تدریجی دانست. انسانهایی که گویی با گذر زمان گاه در حال دود شدن و به هوا رفتن، گاه در حال آب شدن و یا فرو ریختن هستند. از نگاهی دیگر هم می توان نوعی صیقل خوردن، پختگی، و میل به بالا رفتن را پس از گذر از سختی ها و تنش ها، از این آثار دریافت کرد.
وی همچنین به موضوع غالب آثار این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: کودکی مازیار، قالی، قصه های مادربزگ و خلا بین سنت و مدرنیسم در هنر ایران از موضوعاتی است که دستمایه ای برای پرداختن به خواهش ها و فرسایش های انسان در زندگی روزمره بوده است. بطور مثال: کاخ خورنق اثری است از کمال الدین بهزاد که شاید برای اولین بار به زندگی روزمره عوام و نه شاهان و درباریان می پردازد. این سبک نقاشی را شاید بتوان با ''ژانر ا پینتینگ'' که در قرن شانزدهم و اندکی بعد از بهزاد در اروپای شمالی ظهور کرد مقایسه نمود. تا قبل از این، هنر عموما در خدمت دین و یا شاهان و اشرافیان بود. مازیار بیشتر به ترسیم زندگی روزمره و تعامل روزمره انسان با محیط زندگی، به شیوه و برداشتی شخصی، پرداخته و حتی در فرم نیز برخی از آثارش مشخصا با رویکردی مدرن از این اثر بهزاد تاثیر پذیرفته اند.
لازم به ذکر است؛ مازیار قنبری متولد ١٣٥٧، طراح، نقاش و دبیر هنر آموزش و پرورش است که پس از ساله ای زیاد به نمایش آثارش در یک محیط متفاوت و نو تمایل نشان داده است. او عنوان کرد حقیقتا زمانی که دکوراسیون خاص گالری را دیدم احساس قرابت خاصی به من دست داد. حس کردم وارد یکی از تابلوهایم شدم...! فضایی پر از کتاب های ارزشمند که می توانی در حالی که قهوه ات را سفارش داده ای آنها را ورق بزنی و یا بخری...
این نمایشگاه تا ٢٤ اسفند همه روزه بدون تعطیلی از ساعت ١٢ تا٢١ پذیرای شماست.
انتهای پیام