جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
سلطانی: جشنواره فیلم «نهال» به موضوعات روز جامعه توجه نشان دهد
سه شنبه 21 خرداد 1398

رئیس دانشگاه هنر  در مراسم افتتاحیه شانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی «نهال» گفت: موضوعی شدن جشنواره و یا اختصاص بخشی از آن به طرح موضوعی خاص، نیازهای مفهومی و محتوایی که جامعه ممکن است به آنها مبتلا باشد را مرتفع خواهد ساخت.

به گزارش ایسنای دانشگاه هنر، مراسم افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه دانشجویی «نهال» شب گذشته دوشنبه ۲۰ خرداد با حضور سیدحسن سلطانی؛ رئیس دانشگاه هنر، بیژن اربابی؛ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر، شهاب الدین عادل؛ رئیس دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و سینماگران در سالن شهیدبهنام محمدی مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
سلطانی در این مراسم با تقدیر و تشکر از تلاش ساعی و مجدانه برگزارکنندگان این جشنواره گفت: جشنواره «نهال» در دوره اول برگزاری تنها با ۱۴ فیلم برگزار شد اما همینک شاهد هستیم که در دوره شانزدهم حجم کمی آثار شرکت کننده در آن افزایش پیدا کرده است و آثار خارجی خوبی نیز به این جشنواره ارسال شده است.
رئیس دانشگاه هنر تصریح کرد: از مدیریت و ساختار اجرایی جشنواره فیلم «نهال» که صد در صد آن دانشجویی است باید قدردانی و تمجید کنم، دوستان مسئول برگزار کننده در این جشنواره آنچنان در عین پویایی و سرزندگی، با درایت و تدبیر امور را اداره می‌کنند که حتی در مواردی کمی و کاستی‌های ما را به جهت بضاعت‌های کم مالی پوشانده و جبران می‌کنند و در رأس این جریان باید از معاونت فرهنگی و اجتماعی تشکر و سپاس داشته باشم که با اعتمادی که به نسل جوان دارد این امور را به طرز شایسته ای به خود ایشان محول کرده است.
سلطانی با اشاره به پختگی و قوام این جشنواره در طی ۱۶ دوره برگزاری گفت: حال که این جشنواره به این مرتبه و جایگاه رسیده است، مسئولان جشنواره و دانشکده سینماتئاتر باید به این مسئله نیز بیاندیشند که اگر به صلاح باشد این جشنواره را به سمت موضوعی شدن نیز سوق دهند.
رئیس دانشگاه هنر افزود: موضوعی شدن جشنواره و یا اختصاص بخشی از آن به طرح موضوعی خاص نیازهای مفهومی و محتوایی که جامعه ممکن است به آنها مبتلا باشد را مرتفع خواهد ساخت.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: به هر حال صرفنظر از پرداختن به جریان هنری در قالب برگزاری جشنواره ای همچون «نهال»، این رویدادها رسالتی نیز دارند و در مورد این جشنواره  توجه به مباحث و موضوعات اجتماعی و ارتقای سطح فرهنگی و مناسبات اجتماعی می‌تواند به عنوان یک موضوع مورد توجه قرار گیرد.

دیگر سخنران این مراسم شهاب الدین عادل، رئیس دانشکده سینما تئاتر بود که در سخنانی گفت: این جشنواره پیوند میان بدنه دانشجویی و حرفه‌ای سینماست. مسئولان برگزاری این جشنواره در جریان برگزاری و انجام مراحل گوناگون این جشنواره، تمرین مدیریت می‌کنند، مدیریت مسائل کلان فرهنگی و هنری که در آینده نزدیک به آنها محول خواهد شد.

عادل با اشاره به اینکه بدنه اجرایی این جشنواره را جمعی از دانشجویان جوان و پویا تشکیل می‌دهند، گفت: پشتکار، پیگیری و برنامه‌ریزی قوی آنها نشان داد که به شرط اهتمام و فراهم آوردن فرصت‌های بیشتر از سوی حرفه‌ای‌ها و اساتید، آنها می توانند بدل به مدیرانی سختکوش و مطمئنی در آینده شوند و من امیدوارم در جریان جشنواره شانزدهم شاهد برپایی رویدادی خوب و نیک باشیم.

این گزارش حاکی است، بیژن اربابی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر در این مراسم گفت: متاسفانه جشنواره زدگی و عدم جریان سازی مطلوب فرهنگی و هنری آفت اغلب جشنواره های ما شده است اما در مورد جشنواره فیلم نهال باید بگویم که اینگونه نیست و این جشنواره تبدیل به پدیده ای جریان ساز و موثر شده است.

وی در ادامه گفت: هر چند که مسئولیت من در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر موجب شده است که اغلب دوستان همکار من سینمایی و تئاتری باشند اما باید بگویم که از جریان و رویداد دانشجویی به یک میزان و به قدر بضاعت حمایت خواهیم کرد.
براساس این گزارش آئین افتتاحیه جشنواره فیلم «نهال» اختصاص به بزرگداشت مقام هنری بهرام دهقانی تدوینگر باسابقه سینما و مدرس دانشگاه داشت که در این راستا علاوه بر پخش کلیپی از فیلم هایی که او آنها را تدوین کرده است، فیلمی از اظهار نظر برخی از سینماگران، بازیگران و کارگردانان درباره وی پخش شد.

سپس افرادی همچون رسول صدرعاملی؛ فیلمساز، غلامرضا آزادی؛ فیلمساز و فریدون جیرانی؛ فیلمساز درباره ویژگی‌های شخصیتی او به ایراد سخن پرداختند و در نهایت بهرام دهقانی در سخنان کوتاهی گفت: همواره از جریان تجربی و آکادمیک سینما چیزهایی زیادی یاد گرفته‌ام و هیچگاه در دوران کار حرفه ای این دو را از هم جدا ندانسته و نمی‌دانم.

بهرام دهقانی سپس لوح سپاس خود را از فریدون جیرانی دریافت کرد.
اجرای گروه موسیقی (فضانوردان)، سخنرانی محمد حدادی و هوتن حق شناس،؛دبیران دوره نخست جشنواره، تشکر رضا باستانی؛ دبیر جشنواره از حامیان و پخش فیلم (کلاغها) ساخته غلامرضا آزادی به تدوینگری بهرام دهقانی از جمله دیگر بخش های این مراسم بود.
یادآور می‌شود، شانزدهمین جشنواره فیلم «نهال» با نمایش ۹۵ فیلم داخلی و ۱۳ فیلم خارجی به دبیری رضا باستانی تا ۲۹ خرداد به کار خود ادامه خواهد داد.
انتهای پیام