جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
به بهانه بررسی وضعیت معیشت هنرمندان در دوران شیوع کرونا متولیان حوزه هنر آیا خود دارای قدرت سرمایه ی هستند؟/ کسی این ویروس را با خودش نیاورده است !
یکشنبه 25 خرداد 1399

رییس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنرگفت: وقتی صحبت از نهادهای متولی و حامی هنرمندان در شرایط بحرانی ( شیوع ویروس کرونا)، می شود باید دید این نهادها آیا دارای قدرت سرمایه ی هستند که بتوانند از هنرمندان حمایت کنند؟
محمد خدادادی رییس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر در خصوص تاثیر پدیده کرونا بر روی تمامی ابعاد زندگی و مشاغل مختلف به ویژه حوزه هنر و کشیده شدن ترمز نسبی فعالیت ها و وضعیت معیشتی نامناسب برخی از طیف های هنری با خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر، به گفت و گو پرداخت و بیان کرد: معمولا در آموزشگاه ها و مراکز آموزش هنری حمایت های صنفی به معنای درآمد نداریم اما در برخی مراکز و بخش های هنری که به ما ارتباط پیدا می کند شاهد آسیب های پدیده کرونا هستیم به عنوان مثال در حوزه های هنری بیشترین آسیب را دیدند و همه در رشته های مختلف هنری و کسانی که از این راه ارتزاق می کردند با مشکل مواجه شدند.
وی در ادامه افزود: طبیعتا در این گونه موارد بحرانی همه از کلمه حمایت یاد می کنند و زمزمه زبان و اذهان واقع می شود، اما باید این نقش حمایتی را بشناسیم تا بهتر بتوانیم از این اهرم کمکی استفاده و انتظار بهینه ی داشته باشیم . اصل نقش حمایتی و تعریف آن چیست ، باید بگویم نقش حمایتی همان نقشی است که همه ما به عنوان آحادی از یک جامعه و یک بدنه باید در بحران ها در کنار هم و همراه هم باشیم و لازم است دولت و خیرین فعالیت های مختلف و افراد را زیر چتر حمایتی خود قرار دهند تا روحیه و کسب و کار کسی تضعیف نشود؛ به عنوان مثال به تعویق افتادن وام، دیرکرد و جریمه ها از طرف بانک ها یک نوع حمایت محسوب می شود.
عضو هیات علمی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر در خصوص اینکه هنر مندان اذعان دارند حرفه آنان در وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان شغل تعریف نشده و در این دوران شیوع بیماری کرونا دچار اختلات کاری شدند ؛ بیان کرد: اینکه هنر در مملکت ما شغل بحساب نمی آید این یک ایراد اساسی است که باید تکلیف و تعریف آن مشخص شود تا هنرمند از سردرگمی نجات یابند ، از طرفی دیگر متولیان مختلفی منجمله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وجود دارند که می توانند از هنرمندان حمایت کنند به هر حال کسی این ویروس را با خودش نیاورده است ! این آسیب ناخواسته به جان ما افتاده است که تبعاتی نیز در پی دارد و ما هرچه بتوانیم اثرات این آ سیب را کاهش دهیم، کل جامعه می تواند از این فرصت استفاده کند. این طور نیست که یک بخش از جامعه تحت فشار باشد و سایرین آرامش داشته باشند، زیرا این آرامش موقتی است ودوباره شرایط همه به وضع نا آرام و ملتهبی برمی گردد، مگر اینکه مردم و دولت به روش های مقتضی به داد هم برسند که این امر هم تا حد قابل توجه ی امکان پذیر است.
خدادادی همچنین افزود: از سوی دیگر وقتی صحبت از نهادهای متولی و حامی هنرمندان در شرایط بحرانی ( شیوع ویروس کرونا)، می شود باید دید این نهادها آیا دارای قدرت سرمایه ی هستند که بتوانند از هنرمندان حمایت کنند؟! از طرف دیگر بحث بر سر این است چه کسانی هنرمند نامیده می شوند تا مشمول حمایت واقع شوند. البته در این میان از طریق برخی از زیر شاخه های هنری کارها و فعالت هایی انجام می دهند.که باید دید آیا از نظر وزارت کار ، رفاه اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به پروتکل های تعریفی که از هنرمند دارند تحت حمایت مادی و معنوی قرارمی گیرند.
او اظهار کرد: حمایت از هنرمندان و آثار هنری باعث می شود بار روانی و مشکلات ناشی از آسیب های کرونا بر زندگی هنرمندان و تاثیرات نامطلوب آن بر جامعه کم شود، چون هنرمند با آثارش زنده است و حیات هنری خود را وابسته به آن می داند. البته ناگفته نماند حمایت معنوی چه بسا تاثیر و نقش مهمتری در عرصه کار و زندگی هنرمند بر جای می گذارد، در ضمن ما در دانشگاه در حد توان و امکان می خواهیم گامی در این راستا برداریم اما از آنجاییکه دانشگاه یک فضای آموزشی است شاید نتوانیم مستقیما وارد عرصه هنر به مثابه کار و ابزار روزی رسان و ارتزاق هنرمندان فعالیت کنیم ولی این امکان پذیر است، من فکر می کنم اگر ما حمایت های مادی و معنوی را متمرکز کنیم و هر موسسه و نهادی را در همان حوزه هایی که با هنرمندان ارتباط دارد بتواند آثار و خدمات هنری هنرمندان را ارایه کند تا بخشی از مردم و جامعه این آثار را خریداری کنند ، این روش به نظر من مهمترین کمک است و باید این رویه دنباله دار باشد نه برای یک بار .
انتهای پیام