معرفی دوره چرم دست دوز
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 بازدید: 3372

معرفی دوره های تخصصی - کاربردی مرکز آموزش های جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر - چرم دست دوز

 چرم دوزی یا همان سِراجی سُنتی، هنر و صنعتی است که هنرمند (سِراج) بر اساس الگو و ماکت با دوخت دستی به خلق مصنوعات چرمی مختلفی همچون انواع کیف، کمربند، قلمدان و ... می پردازد. همانطور که گفته شد چرم ماده اصلی برای تولیدات در این رشته هنری بوده و تاریخچه استفاده از آن در تولید مصنوعات مختلف به پیش از هنر و صنعت ریسندگی، بافندگی و نساجی باز می گردد.

 

انسان های اولیه اغلب شکارچی بودند و برای پوشاندن بدن خود از پوست حیوانات شکار شده استفاده می کردند. اما این پوست­ های طبیعی به مرور زمان بر اثر عوامل مختلف طبیعی همچون سرما، گرما و یا رطوبت، خشک، شکننده، غیر منعطف و حتی فاسد شده و کارایی خود را از دست می دادند. بشر با گذشت زمان و بالا رفتن سطح دانش و پیشرفت تکنولوژی به روش هایی جهت بالا بردن طول عمر و کیفیت چرم مورد نیاز برای استفاده در تولیدات خود دست یافت.

 

چرم­سازی یا دَباغی عبارتست از تهیه چرم از پوست حیوانات بر اساس فرایندی که پوست فسادپذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دائمی و انعطاف­ پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می­ کند. چرم طبیعی از پوست حیوانات مختلفی تولید می­ شود که بر اساس جنس و کیفیت کاربردهای متفاوتی دارند. از جمله می توان به چرم همدانی (از پوست گاو)، چرم ساغری (از پوست اسب و الاغ)، تیماج (از پوست بز)، می­ شن (از پوست گوسفند) و ... اشاره نمود. در دوره­های آموزشی و به جهت گران بودن چرم طبیعی می­ توان از انواع چرم­های مصنوعی استفاده نمود که از از منابع گیاهی و شیمیایی جهت تولید آن­ها استفاده می­ شود.

 

مرکز آموزش های جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر در جهت حفظ و گسترش این هنر و ایجاد فرصت های شغلی برای علاقه­ مندان و جوانان گرامی، اقدام به برگزاری رشته چرم دست­ دوز در دو سطح مقدماتی و پیشرفته نموده است.

هنرآموزان در دوره مقدماتی با برشکاری چرم با کاتر، استفاده از سنبه­ ها، استفاده از ابزار حرفه­ای اریب­ زن، انواع روش­ های دوخت و دوخت دو سوزنه با استفاده از اریب ­زن، پرداخت و رنگ لبه کار به وسیله محلول پرداخت و اجرای رزین، طریقه اجرای رنگ پفکی لبه، استفاده از آرمیتاژ و تمام تکنیک­ های کیف پول بطور کامل آشنا می شوند؛ به طوری که هنرجویان در پایان دوره مقدماتی قادر به ساخت هر نوع کیف پولی خواهند بود.

 

در دوره پیشرفته تمرکز بر آموزش ساخت الگو و ماکت، و متد مونتاژ و ساخت انواع کیف­ های بزرگ از جمله انواع کیف­ های کراس بادی، حداقل سه مدل کیف دستی و مجلسی زنانه، کیف مدارک مردانه با بند مچی و انواع کیف دیپلمات می­ باشد. هدف اصلی از این دوره توانمندسازی و ایجاد خودباوری در هنرجویان است، تا با فراگیری اصولی متدهای مختلف به جای استفاده از الگوهای آماده موجود در بازار، بتوانند برای هر نوع کیفی ماکت مورد نیاز را ایجاد و اقدام به تولید آن نمایند.

 

 

جهت مشاوره، دریافت اطلاعات و هماهنگی بیشتر با شماره تلفن های 88328652 الی 5 و یا 09389382473 تماس حاصل نمایید.

 

 

سامانه ثبت نام آنلاین

 مرکز آموزش های تخصصی – کاربردی جهاد دانشگاهی هنر

 

HF

 
 

 

 

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2019 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir