«ورسوس سوم» آغاز به کار کرد
شنبه 16 دی 1396 بازدید: 1298

 نمایشگاه سومین دوره جایزه ورسوس، ویژه نقاشان زیر ۳۵ سال، در خانه هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، در ابتدای مراسم افتتاحیه این رویداد مهرنوش بهبودی ـ از بنیان‌گذران ورسوس ـ گفت: من هنرمندان زیادی را می‌شناسم و دردسرهای آنها برای ورود به دنیای هنر را دیده‌ام. می‌دانم که هنرمندان جوان برای نمایش آثار خود در گالری‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و محلی برای معرفی خود ندارند. از سوی دیگر در سال‌های اخیر می‌دیدیم که کشورهای همسایه به نماینده هنر در منطقه تبدیل شده بودند، بنابراین وقت آن بود که اقداماتی در کشور ما صورت بگیرد.

او ادامه داد: چهار سال پیش ورسوس آغاز به کار کرد، چون کار ما خرید و فروش آثار هنری نیست و برای همین صد درصد فروش آثار به خود هنرمندان تعلق می‌گیرد.

سپس فردین عالیزاد ـ از دیگر بنیان‌گذاران این رویداد ـ اظهار کرد: موضوعی که من را به این کار ترغیب کرد این بود که یک دوست گالری‌دار خارجی به من گفت برای اینکه جوانان هنرمند شما را بشناسیم باید به دوبی برویم و در ایران امکان شناخت آنها نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم امکانی فراهم کنیم که جوان‌ها را تشویق کنیم. امیدوارم ورسوس در سال‌های آینده جایگاهی پیدا کند که جوان‌ها با این اسم بتوانند رشد خودشان را تضمین کنند. امید ما به این است که ورسوس برای جوانانی که استعداد دارند راه ورود به گالری‌های ایران و حتی منطقه باشد.

بهرنگ صمدزادگان ـ داور ورسوس ـ نیز درباره روند انتخاب آثار این نمایشگاه گفت: ورسوس قرار است پنجره‌ای باشد به سمت دنیای حرفه‌ای، بنابراین ما سخت‌گیری‌های حرفه‌ای درباره بدیهیات داشتیم. خود من در داوری خیلی سخت‌گیر هستم چون فکر می‌کنم نادیده گرفتن این بدیهیات باعث شده جامعه هنری ما قدری سهل‌انگار شود و وقتی نسبت به کیفیت سهل‌انگار شویم مستقیما به اخلاق و آداب جامعه هنری هم بی توجه می‌شویم.

او ادامه داد: ما داوران از طیف‌ها، دیدگاه‌ها و رده‌های سنی مختلف هستیم و در نتیجه سلیقه‌های متفاوتی وجود داشت و تلاش کردیم آثار نمایشگاه دارای وحدت نگاه نباشد. اما در عین حال سعی کردیم هوشیاری به خرج بدهیم تا آثاری که امروزه در عرصه هنر و بازار هنر خیلی رایج و مرسوم نیستند، توسط ما نادیده گرفته نشوند.

پس از آن مرتضی دره‌باغی ـ از داوران رویداد ـ گفت: یکی از اولویت‌های ما در انتخاب آثار این بود که این نسل بیشتر به خودشان بپردازند و تاثیری که از فضای بیرون می‌گیرند را از فیلتر شخصی گذرانده و آن را به شکل درون‌گرایانه مطرح کنند تا آثار آنها کاملا به خود هنرمند تعلق داشته باشد. در چند سال اخیر فضای اقتصادی وارد هنر شده و هنرمندان از جریان اصلی هنر دور شدند، ولی ما سعی کردیم در این دوره ورسوس، فارغ از جریانات هنری روز، توجه را به دنیای شخصی در نقاشی جلب کنیم.

نمایشگاه سومین دوره ورسوس تا ۲۵ دی ماه با نمایش قریب ۱۰۰ اثر از نقاشان ۱۸ تا ۳۵ سال در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir