کسب جایزه ده میلیون تومانی توسط دانشجوی دانشگاه هنر
چهار شنبه 24 مرداد 1397 بازدید: 1409

 دومین جشنواره مد و لباس دیبا بعد از فعالیت و تعامل ۶ ماهه دانشجویان طراحی لباس و پارچه با صنعت به پایان رسید و جایزه ۱۰ میلیون تومانی آن به نفر برتر این دوره خانم صدف کاشانی دانشجوی رشته طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر، تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا، شاهرخ جعفری- تولید کننده پوشاک-در مراسم اختتامیه جشنواره طراحی مد و لباس دیبا (رویداد کارآفرینانه) بیان کرد: برای حضور در مسابقه این جشنواره دو هدف داشتیم که قبل از آنکه تمام شود به آن رسیدیم. یکی پیدا کردن استعدادها بود و پیشنهاد دادیم برای مسابقه بعدی و  ویترین فروشگاه ها سراغ دانشجوهای معماری برویم.

دوست دارم برای دور بعدی مسابقه این جشنواره، برندهای دیگر هم وارد شوند تا بتوانیم با قدرت بیشتری پیش برویم.

او درباره هدف بعدی توضیح داد: دوستانی که از دانشگاه وارد کار صنعتی می شوند، شرایط کار را از نزدیک تجربه می کنند و آنهایی که نمی توانند ادامه دهند، این صحنه را ترک می کنند زیرا در این زمینه موضوع فقط مارکتینگ نیست و امکان ندارد کسی به صورت انفرادی در صنعت جلو برود. صنعت نمی گوید که ۳۰۰ میلیون تومان در اختیار یک طراح دانشجو قرار می دهم تا هر کاری که دوست دارد بکند و من آن طرح را وارد بازار کنم از طرفی تولیدکنندگان نمی توانند با طراحی که نمی داند هزینه یک کار تمام شده، چقدر است، کار کند. در عین حال باید بگویم دوستانِ طراحی هم هستند که حاضرم ۴۰۰ میلیون تومان در اختیارشان بگذارم و طرحی که انجام می دهند را ندیده بپذیرم.

این تولید کننده پوشاک در بخش دیگری از صحبت هایش اعلام کرد: در حوزه موسیقی و سینما جشنواره هایی داریم که وقتی یک فیلم یا موسیقی به مرحله تولید و اکران رسید در آن جشنواره به نمایش گذاشته می شود و در یک مسابقه بزرگ شرکت می کنند. یعنی هنرمندان یک قطعه موسیقی یا یک فیلم را برای شرکت در مسابقه ای می سازند که این اتفاق خوش یمنی است و برای اقتصاد و صنعت هر کشوری مهم است اما ما چنین رویدادی برای پوشاک نداریم.

جعفری با بیان اینکه در همه دنیا چنین رویدادهای بزرگی برای پوشاک نیز وجود دارد، اظهار کرد:  امیدوارم ما نیز بتوانیم یک رویداد بزرگ واقعی در حوزه پوشاک داشته باشیم و برای سومین دوره این جشنواره طرح هایی تولید و عرضه شود که جایزه نفر برتر ۱۰۰ میلیون تومان باشد. ما می خواهیم رویدادهای بزرگی در حوزه پوشاک برگزار شود نه از آن دسته رویدادهایی که نمی خواهم اسمش را بیاورم و با کمترین امکانات فقط از ما می خواهند که آن را داوری کنیم.   

یکی از حوزه های امید بخش، جریان ساز و نشاط آفرین مد و لباس است

حمید قبادی- دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس- نیز به عنوان سخنران دیگر مراسم اختتامیه جشنواره طراحی مد و لباس دیبا (رویداد کارآفرینانه) بیان کرد: این جشنواره نمونه عینی و مثال زدنی از برنامه ها و فعالیت های موجود کشور است که موفق شد یک مجموعه را به محصول تبدیل  کند و زمینه تولید آن فراهم شود. ممکن است این اتفاق در جشنواره های دیگر فراهم نشود.   من از شروع این جشنواره امیدوار بودم که اتفاق خوبی می افتد.

او با بیان اینکه شاید برخی از رویدادهای ما جنبه نمایشی خواهد داشت، افزود: اگر فکر و اندیشه را به یک محصول تبدیل کنیم موفق می شویم کار فرهنگی انجام دهیم که این جشنواره نمونه ای از آن است. باید قدر این فعالیت ها را بدانید و مراقب این اتفاق خوبی که فراهم شده است، باشید و کارهایی رقم بزنید که نتایج آن رو به توسعه باشد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: ما هر روز با مشکلات جدید دست و پنجه نرم می کنیم اما یکی از حوزه های امید بخش، جریان ساز و نشاط آفرین مد و لباس است. مد و لباس یک طفل نوپا و خردسال است و باید مراقب باشیم این نهال آسیب نبیند، به آن سم نپاشیم که از بین برود.

ارتباط بین دانشگاه و صنعت یکی از چالش های همیشگی

الهام  زایجانی- دبیر جشنواره مد و لباس دیبا به عنوان سخنران دیگر این مراسم اظهار کرد: دومین جشنواره مد و لباس دیبا به منظور ایجاد ارتباط مستقیم بین طراحان و دانشجویان با مراکز صنعتی تولید پوشاک برگزار شد. ارتباط بین دانشگاه و صنعت یکی از چالش های همیشگی ما بوده است زیرا دانشجویان ما همیشه با صنعت بیگانه هستند.

او ادامه داد: همیشه صنعتگران به عنوان مهمان و سخنرانی در یک نشست به دانشگاه دعوت می شدند اما این بار تصمیم گرفتیم دانشگاه به صنعت مراجعه کند تا چرخه تولید یک محصول از نزدیک توسط دانشجویان و طراحان جوان دیده شود. بنابراین از همان ابتدا با برگزاری یک نشست توجیهی با حضور تولید کنندگان پوشاک چهار برند موضوع مسابقه طراحی کالکشن بهار و تابستان مطرح شد.    

دبیر این جشنواره اضافه کرد: پس از این موضوع نشست های تخصصی بازدید از کارخانه ها با حضور شرکت کنندگان در مسابقه برگزار شد و از نزدیک با روند تولید آشنا شدند. در مدت یک ماه  ۲۵۰ اثر ارسال شد که توسط مدیر عامل های این چهار برند داوری و از بین ۵۰ شرکت کننده، ۲۰ نفر به صورت پاره وقت با برندها شروع به همکاری کردند.

زایجانی بیان کرد: ما در این جشنواره داوری نداشتیم بلکه نقد و بررسی کارها توسط برندها انجام شد. امیدوارم از این مدل کارها در جامعه دانشگاهی و صنعت بیشتر اتفاق بیفتد. ما برای اولین بار کارهایی که تولید شده و در بازار موجود است را به نقد گذاشتیم تا بنا به رای صاحبان برندها جایزه  ۱۰ میلیون تومانی به نفر برتر این مسابقه تعلق بگیرد.

در اختتامیه این جشنواره از نیلوفر ماهوتی، مریم برزویی، فاطمه شمس، صدف کاشانی تقدیر و جایزه ۱۰ میلیون تومانی نیز به صدف کاشانی فارغ التحصیل رشته طراحی پارچه و لباس در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران تعلق گرفت.

محمد خاضع، بهرام شهریاری، محمدرضا تیموری، علی نورمحمدی- تولید کننده های پوشاک، پروانه قاسمیان-مدیر گروه دانشگاه علم و فرهنگ به نمایندگی از دانشگاه ها و بهزاد رشیدی- رییس جهاد دانشگاهی واحد هنر از دیگر حاضران اختتامیه دومین جشنواره مد و لباس دیبا بودند.

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir